Great News from H&M

12.07.2012

*All recycled, looks wonderful :)

I got super news from H&M which gave me hope and happiness. You know I support intelligent consumption, you can find my post about it here. As from February '13, H&M will start to collect your old clothes, they can be really old, it doesn't matter and then I:Collect company will recycle these clothes for them to be wearable again. For every bag of clothes, you will get 5 TL gift cheque for H&M. H&M is the first brand which applies this kind of project. I hope there will be more projects about recycling.  
By the way, in yesterdays post I mentioned about a fragrance 'Forever Red' by Bath & Body Works, for those who are asking, you can find it's original bottle after you click on Continue Reading. 

H&M'den süper bir haberim var, çok mutlu oldum hatta umut verdi bana. Biliyorsunuz, bilinçli tüketimi desteklerim, bu konudaki yazımı buradan okuyabilirsiniz. Şubat '13 ten itibaren, eski kullanılmayan kıyafetlerinizi, H&M mağazalarına bırakabileceksiniz. Böylece, çöpe gitmeyecekler, I:Collect aracılığıyla geri dönüşümle yeniden kullanılabilir hale getirilecekler. Getirdiğiniz her torba karşılığında 5TL hediye çeki alacaksınız. H&M bu geri dönüşüm projesini gerçekleştiren ilk marka, umarım farklı projelerle diğer markalar da bu tip bilinçli uygulamalar yapar. 
Bu arada dünkü yayınımda, Bath & Body Works'den Forever Red adlı bir parfümden bahsetmiştim, soranlar için orijinal şişe fotoğrafını aşağıya koydum, fiyatı da 89 Lira'ymiş. 
0 comments:

Post a Comment

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger