Mixed San Diego

1.16.2012Bugün San Diego izlenimlerim hakkında uzun bir yazı yazmaya karar verdim. Artık buradaki ortama alışmaya başladım, birçok açıdan Türkiye'den çok farklı. 

Her şeyden önce daha derslere girmemiş olmama rağmen üniversite kültürü çok gelişmiş. Çok eski bir üniversite olmasının da etkisi var ama gerçekten filmlerde gördüğümüz gibi üniversite içinde aklınıza gelebilecek her unsuru taşıyor. Örneğin, kocaman bir kütüphanesi olması yanında kocaman bir basketbol sahası da var, bedava kullanabileceğiniz süper bir spor salonu var, yüzme havuzu ve spor dersleri de dahil. Amerikan kültürü ve İngilizce'yi daha iyi öğrenmek için danışmanlık programı var, burada bir danışman seçiyorsun ve o seni kendi hayatına entegre ederek sana buradaki hayatı gösteriyor. Ve daha birçok şey (konusu geldikçe açıklayacağım). Öğrenciler için her türlü fırsat sunulmuş, devasa bir üniversite, beni çok etkiledi.

San Diego ise palmiyeler, geniş cadde ve sokaklar, müstakil evler, havuzlar, alışveriş merkezleri, arabalar şuana kadar gezdiğim yerleri feth etmiş durumda. O kadar alanları varmış ki iyice yayılmışlar, her yapıları geniş ve büyük ama asla uzun değil. Hava hep güzel, her yer tertemiz. Gelin görün ki; gündüzler çok sıcak, geceler dondurucu soğuk, hepimizin tanıdıklarımızdan saklamaya çalışsak da (çünkü hepsi sıcağa gittiğimizi sanıyor ve özeniyor) gerçek bu: Akşamları donuyoruz! :) 

Alışverişe gelince son durağımız Fashion Valley oldu, içinde bir sürü bildiğimiz! mağaza var ama bir tanesi var ki Forever 21 modanın her çizgisini uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir mağaza (burayı ayrıca detayları ve fotoğraflarıyla paylaşacağım).Target ise içinde tüm ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz bir mağaza, yurt ihtiyaçlarımızı oradan alıyoruz, yemekten tutun saç kurutma makinesine kadar.


Yemeklere şöyle bir göz atarsak, elimden geldiğince her çeşidi denemeye çalışıyorum. Ama burada Meksika yemekleri çoğunlukta. Geçenlerde Old Town diye bir yere gittik, Fred Cafe'de yemek yedik, ortam çok samimiydi, Meksika yemeği olarak Fajita denedim ve içecek olarak Margarita içtim (resimlerde göreceksiniz). Türkiye'deki Fajita bence daha güzel, tabii gerçeği buradaki olsa gerek ama etler az pişmiş ve sosu azdı, Meksika fasulyesiyle servis etmişlerdi. Fashion Valley'de de Cheesecake Factory'i hepiniz duymuş ya da gitmişsinizdir, oranın ünlü bol kremalı cheesecake'ini tatma fırsatı buldum, nefisti. 

Hepsi bir kenara Amerika bana büyülü geliyor ve bunun nedeni de Hollywood sineması ve dizileridir. Ben de onun kurbanlarından biriyim evet ama uçakta bile aşağı doğru ışık olan yerlere baktığımda aklıma izlediğim filmler geldi, burada neyle karşılaşsam izlediklerimle bağdaştırıyorum ve heyecanlanıyorum. Mesela, 90'ların Beverly Hills dizisi Melrose Place gibi. Bu diziyi çok seviyordum ve şuan öyle bir hayatın içinde gibi hissediyorum kendimi, daha doğrusu bu hayata daha yakından bakıyorum. Şöyle düşünün, üstü açık bir araba, içinde bir çift ve arka koltukta sörf tahtaları, bu lüks değil sadece sıradan bir gün, işte hayat bu.

Dünyaca ünlü San Diego hayvanat bahçesinden görüntüler bir sonrakinde...
Today, I want to share my impressions about San Diego with a long post. I start to get used to America and it is really very different form Turkey.

First of all, the culture of university has really developed. It is included every element that come to your minds. For instance, there is a huge library and also huge basketball court, super gymnasium including swimming pool for free. There is a mentor program which offers to teach American culture and better English. Your selected mentor integrate you into his life. And lots of things like that (I will share when it comes). Every opportunity is offered to students and it impressed me so much.

When we come to city of San Diego, palm trees, large streets, villas, swimming pools, shopping malls and cars are all over. Constructions are really large and not that tall. The weather is always good, eveywhere is clean. However, during the day it is hot but in night time it is so cold, unless we try to hide from our friends (they think that it is so hot in San Diego and envy us) it is the truth: We are freezing at night! :)


Then, our last station is Fashion Valley for shopping, it has lots of stores that we know! but Forever 21 is the best which you can find not only the fashion but also for good price (I will share it in details soon). Target is also a shopping mall that you can find your every need, we provide our dorm need from there from food to hair-dryer.


I am trying to eat every kind of food served here. Mexican food are all over, the other day we went Old Town and The Mexican Restaurant called Fred. I ate Fajita and drank Margharita you'll see in pictures). For me, Fajita in Turkey is better because here meat is rare and meal was served with Mexican beans. You should have heard about or gone to Cheesecake Factory. I have tried a deliciosuc cheesecake there. 


America is magical, according to me.The rason of that is the Hollywood Film Industry. Yes, I am the victim too but whatever I run into I link to films or TV series that I watched. For instance, Melrose Place was my favorite one published in 90's. Now, I am feeling that I am living that kind of life, rather I am looking this life more closely. Yesterday, I saw a roadster with a couple in it and surf boards, I mean this is the life.


Photographs from world-famous San Diego zoo is coming in the next post...4 comments:

 1. Its a really great look! =)

  http://viviendosinrecetas.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. fred's in 'taco tuesday' gunleri vardir,her sali 2 dolara taco yiyebilirsiniz ki bence taco fajihastan cok daha guzeldir :) ordan hic donmek istemeyeceksiniz :)

  ReplyDelete
 3. evett haftaya gideceğizz ;)

  ReplyDelete

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger