Point Loma, San Diego

5.14.2012

Point Loma is one of the touristic and historical places of San Diego, there is Lighthouse and Cabrillo National Monument here. I haven't seen a lighthouse so close like this before, there is also a museum about lighthouses. I always think about them as very mysterious, it can be because of some movies and also my computer game called Lighthouse which was really creepy and difficult. Further, the weather was hazy and litlle bit dark. I enjoyed the place very much, we have been to Ocean Beach then, I will post it soon. Did you like it? 


Point Loma San Diego'nun turistik ve tarihi yerlerinden biri, burada Lighthouse ve Cabrillo National Monument var. Hiç bu kadar yakından bir deniz feneri görüp içini gezmemiştim, deniz fenerleri hakkında bilgilendiren bir müze de vardı. Lighthouse olayı bana her zaman gizemli gelmiştir, hem filmlerde öyle konu edilir hem de küçükken bir bilgisayar oyunum vardı, adı 'Lighthouse'du ve çok zor ve korkunçtu, belki oradan gelen bir his de olabilir. Ayrıca, günün puslu ve karanlık olması da bunu perçinlemiş oldu. Ben çok keyif aldım, oradan Ocean Beach'e gittik, oranın fotoğraflarını da yayınlayacağım. Sizce nasıl, beğendiniz mi?We are at headland in the left, yesterday we went to Coronado Island in the middle, it is like heaven.
Bu haritada biz soldaki burnun ucundayız, dün de ortada gördüğünüz Coronado Island'a gittik, cennet gibi bir yer.
View is amazing.
Manzara çok güzel.Life inside of Lighthouse, so small house but pretty interesting:
Deniz fenerinin içindeki hayat, çok küçük bir yer ama bayağı ilginç:In the museum:
Müzenin içi:
Light itself:
Fenerin kendisi:Here is really interesting, they had controlled their ennemies from the part between the rocks that you can see in the second photo:
Burası gerçekten ilginç, ikinci fotoğraftaki taşların arasında görüğünüz kısımdan düşmanlarını kontrol ediyorlarmış:
0 comments:

Post a Comment

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger