The City San Francisco

2.18.2012If you ask what is so special about San Francisco, firstly I would say that the coziness that the city possess and then the order of the city because of its construction on the hills, old buildings and houses which are located abreast, same as lots of vintage clothes together in a store. Yesterday, I went to downtown and also the most popular avenue called Powell, today I have been to beach side through the downtown in the intention of seeing Fisherman's Wharf. That's another story. When I was going back, I wanted to do shopping but I was so exhausted because I didnt take the cable to downtown. However, it was worth it, I am always thinking that when you are abroad you should walk all around to feel it.

The downtown is so dynamic, there is an incredible bussiness traffic, long skyscrapers and old buildings are in harmony. Old buildings are invaded by popular brands as you see in photos. There is a very well developped transportation network. It is obvious that it is really a city unlike San Diego. Also, red color is everywhere because of maybe Golden Gate, you are affected unavoidably. My impressions about downtown is it, for now. 

For this post, I will share with you photos of downtown, tomorrow it is time for Fisherman's Wharf...San Francisco'nun nesi özel derseniz, ilk olarak hissettirdiği samimiyet ve sonra da şehrin tepe üzerine kurulmuş olmasının getirdiği düzen, o samimiyeti veren de eski binalar ve yanyana dizilmiş evler, tıpkı bir mağazada yanyana dizilmiş vintage kıyafetler gibi. Dün şehrin içini ve buranın en ünlü caddesi Powell'ı gezdim, bugün yine şehrin içinden sahile yol aldım ve buranın ünlü turistik yeri Fisherman's Wharf'daydım, dönerken amacım şehirdeki mağazaları gezmekti ama tramvaya binmedim ve onun yolunu takip ederek yine Powell'a döndüm, bayağı yoruldum (yokuş yukarı, yokuş aşağı şeklinde) ama şehri bana yaşattığı için değdi, yurtdışındayken bu kadar çok yürümeden o şehri gerçekten anlayabildiğini düşünmüyorum. 

Şehir çok dinamik, inanılmaz bir iş trafiği var, uzun gökdelenler ve eski binalar süper bir uyum içinde. Eski binalar hep ünlü markalar tarafından ele geçirilmiş, resimlerde de gördüğünüz gibi. Şehrin her yerinde çok gelişmiş bir ulaşım ağı var, tramvaylar, metrolar... San Diego'nun aksine gerçek bir şehir olduğu buradan belli oluyor. Ünlü Golden Gate köprüsünden olsa gerek şehirde bir kırmızı hakimiyeti var, kırmızının ne kadar iddaalı bir renk olduğunu bilirsiniz, elinizde olmadan etkileniyorsunuz. Şehir merkezi izlenimlerim şimdilik bu kadar...

Bugün sizlerle şehrin içinden dün ve bugün çektiğim fotoğrafları paylaşacağım, yarın da Fisherman's Wharf zamanı...My transportation is from Glen Park to Powell St.This Chinatown is the biggest one in America...

The city becomes foggy out of blue.

Bu şehrin samimi aynı zamanda da cool havasına uygun bir kıyafet, cesur giyinenler için büstiyer, yok almayayım diyorsanız t-şört :)

This is the outfit that suitable for this city's cozy and also cool atmosphere; women who like to be brave can wear bustier, if you dont want it can be t-shirt :)
For San Francisco

0 comments:

Post a Comment

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger