La Cassette

4.14.2012


I don't like rainy days when I have to go out for school or work but if it is a day-off for me, then I love to go out, walk around with the smell of fresh soil, take some photos and drink a coffee while watching outside. By the way, did you know that I am crazy about drinking coffee? I am afraid I am Latte addicted. Whatever, in fact today I had another intention to go out, I went to a meeting for the prom organized by International Student Association next saturday. Its theme is Masquerade and the aim is to live the prom night in American high schools. We have amazing plans for the night, I will share with you the all night with its details after the night of prom.


By the way, I have many nice clothes that I bought but since I am really busy with school, I cant wear them. I wear a comfortable dress and go to class. I will post my new outfits very soon.


Today, I choose the most comfortable outfit for such rainy day. Tights, my tshirt with cassettes that I love and my rubber boots which are the topic for other blogs. Let's inspire now:


Caramélisée by Bige Gürsoy


Yağmurlu günleri, dışarı çıkmak zorunda olduğum zaman hiç sevmem, dışarı çıkmamak için bahane uydururum yani bir işim varsa, okula gitmem gerekiyorsa falan ama boş bir günse, dışarı çıkıp toprak kokusuyla yürümek, resim çekmek ve bir yerde kahve içip dışarı bakmak gibisi olmuyor. Bu arada tam bir kahve delisi olduğumu biliyor muydunuz? Latte'ya bağımlı olmaktan korkuyorum. Her neyse aslında bugün dışarı çıkmamda başka bir amaç vardı, kararlıydım bir sürü fotoğraf çekecektim ama asıl olarak okulumuzda Uluslararası Öğrenci Birliği'nin organize ettiği haftaya cumartesi yapılacak mezuniyet partisi için bir toplantıya katıldım, teması 'Masquerade' ve amaç Amerikan liselerinde yapılan 'prom' gecesini yaşatmak. Çok güzel planlarımız var, partinin ertesi günü tüm detaylarıyla anlatacağım. 


Bu arada son zamanlarda aldığım çok güzel parçalarım var ama bu ara okul işleriyle çok meşgul olduğum için onları giyemiyorum, her yere rahat bir elbise giyip koşturuyorum ama en yakın zamanda çok beğeneceğiniz kıyafetler geliyor. 


Bugün, bu hava için de giyebilecek en rahat kıyafeti seçtim herhalde. Tayt, çok sevdiğim kasetli tşörtüm ve başka bloglara konu olmuş yağmur çizmelerim. Hadi şimdi biraz ilhamlanalım: 


Caramélisée by Bige Gürsoy

2 comments:

 1. Hi Bige! I like this simple outfit a lot (as you imagine!). The t-shirt is cool.
  May I just show your look in my blog (with link)?
  I love the contrast of light t-shirt / heavy rubber boots!
  Kisses!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hello Arno, of course you can show my look, pls let me know when u do it... t

   Delete

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger