Easter in Prague

4.16.2012You know that I posted Prague adventures of my friend Burcu. This time, you also want to be witness to Easter celebrations in Prague?


As Burcu says, there are many stands which sell food and souvenirs. Deserts you will see in the 5th photo are so delicious. Burcu affirms:" These deserts are all made by pastry with sugar and they put nutella in it, it is so delicious but after you finish all you dont feel like have a desert for a long time, too sweet." I know that feeling very well because as a desert lover I always exagerate eating it and I dont feel like eating anymore. Of course, it is a lie. Whatever, I wanted to be in Prague because it seems so beautiful, it becomes so nice during celebrations.


Besides, according to rumors, Prague is the only city where Nazis couldnt spare to destroy. According to Burcu, this city is so romantic and perfect place to be in love not so different from Paris, so cute isn't it?     

Caramélisée by Bige Gürsoy


Biliyorsunuz daha önce arkadaşım Burcu'nun Prag maceralarıyla ilgili sizlerle bir yayın paylaşmıştım. Bu sefer de Prag'da Easter kutlamalarına şahit olmak ister misiniz?


Burcu'nun dediğine göre; her yerde değişik yemekler ve hediyelik eşyalar satan standlar varmış. Aşağıda göreceğiniz 5. resimde satılan tatlılar çok lezzetliymiş. Burcu: "Bu tatlılar çıtır, etrafı tamamıyla şekerli hamurdan yapılıyor, içine de nutella sürüyorlar, lezzetli bir tatlı ama hepsini bitirdikten sonra çok uzun süre tatlı yemeye ihtiyacın kalmıyormuş gibi geliyor, biraz fazla tatlı." diye anlatıyor. Sanırım bu hissi çok iyi biliyorum, çünkü bir tatlı delisi olarak her zaman abartıyorum ve uzun zaman bir daha tatlı yemeyeceğimi iddaa ediyorum ama hep yalan oluyor. Her neyse, Prag bahar kutlamaları sırasında bir farklı oluyormuş, orada olmak çok istedim, çok güzel gözüküyor. 


Ayrıca, başka bir rivayete göre de Prag Nazilerin yıkmaya kıyamadıkları tek şehirmiş. Paris'e aşk şehri derler ama Prag'ın da ondan aşağı kalır yanı pek yok diyor Burcu, çok romantik tam aşk yaşanacak yermiş, çok tatlı değil mi?


Caramélisée by Bige Gürsoy


2 comments:

 1. Oww Prague is really beautiful! I hope I will be able to go there one day...

  Love the pictures! :)  cantaffordchanel.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. gorgeous :D

  xoxo
  Roxalne's sisters
  http://www.roxalne.com/
  Email :info@roxalne.com)

  ReplyDelete

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger