Istanbul in 1925 to 50's...

10.07.2012


This post is about old Istanbul that's why I have written name of places in Turkish, I thought it will be more significant, sorry about that. In this photo of mine, you can see women in suits while I am standing there with my coat. I am sure they are used to swim unlike our generation (people dont swim in Istanbul anymore, they prefer to go other places) as you can see from the photos below. They even had divingboard to jump into sea. Istanbul has changed a lot, I don't know whether it is good or bad, but I always wanted to live in the past, everything looks more naive and elegant but of course I cant know it because I haven't live in that period :)
You can follow every news from Istanbul Fashion Week by following me through my Facebook page and Twitter starting from this wednesday. 

Bu fotoğraf Kalamış koyu'ndan. Tabii biraz tezat arkada mayolu hanımefendiler, önde ben ceketimle üşümüşüm :) Eskiden beri alışık olmalılar İstanbul'da denize girmeye, bizim jenerasyonun aksine. Bunu da size CKM'de gittiğim İstanbul'un Selahattin Giz tarafından çekilmiş eski fotoğraflarıyla kanıtlayabilirim. Her yerin plaj olduğu, herkesin denize girdiği zamanlar, üstünden denize atladıkları tramplenler bile varmış. İstanbul ne kadar değişmiş, iyi mi kötü mü siz karar verin ama ben sanırım eskilerin daha iyi olduğundan yana oyumu kullanacağım çünkü her şey bana daha duru ve zarif gözüküyor ama gene de yaşamadan bilemem tabii ki :)
Bu hafta çarşamba günü başlayacak olan İstanbul Moda Haftası'ndan haber almak için Facebook sayfamı ve Twitter'ımı takip edebilirsiniz.Nişantaşı Vali Konağı Caddesi:

Boğaz (The bosphorus): Kadıköy İskelesi:

Moda İskelesi (My grandparents used to go to Prince's Islands from here):

Galata kulesinin görünüşü:Taksim:Taksim anıtının açılışı:

Kalamış koyu:

Kadıköy İskelesi:


Nimet Abla :)Atatürk denizdeyken:

Caddebostan plajı (inanamadım):Fenerbahçe Stadyumu:

The photographer:


2 comments:

  1. Anonymous9:12 PM

    Fotolar super etkileyici

    http://www.nutswardrobefashion.blogspot.com/

    Beklerim

    ReplyDelete

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger