6th Road: Seferihisar, İzmir

9.01.2012


I am really tired for last few days but it was a sweet one, you will see why in few days. I have a surprise for you, I hope you will like it. I can't believe it is already september by the way, summer ends, it is time to analyze new fall winter collections.
In our roadtrip, after Şirince we went to Bodrum but we couldn't able to take photos for 2 days but I will shoot photos of my outfit that I was wearing at night, because it was completely bohemian look. To give a hint, I was wearing the skirt as I used as a dress in latino concert. Then, our last break was Seferihisar, I also put locations for every post, you can see where did we go. We saw another antique city which is very old called Teos, they say that it will be new Ephesus which is very popular. I will post firstly Teos and tomorrow Seferihisar, Sığacık.
In Seferihisar, I was wearing an assymetric top with jean shorts. That top is one of my favorites. What do you think?

Son günlerde biraz yoruldum ama tatlı bir yorgunluk, nedenini bir kaç gün sonra göreceksiniz. Sizlere bir sürprizim var umarım beğenirsiniz. Bu arada eylül ayına geldiğimize inanamıyorum, yaz bitiyor, yavaştan sonbahar kış koleksiyonlarına inceleme vakti geldi.
Yolumuza Bodrum'dan devam ettik ama orada foto çekemedik, ama akşam giydiğim kıyafetimin fotolarını çekeceğim, bohem bir tarz, ipucu vermek gerekirse konserde elbise yaptığım eteğimi gösterebilirim. Bodrumdan sonra Seferihisar'a gittik, İzmir'den Çeşme'ye giderken yol üstünde, İzmir'e daha yakın. Bugün Teos antik şehrinden fotolar koyuyorum. Burası yeni Efes olacak diyorlar, yani yıllar sonra burası popüler olduğunda Bige zamanında gitmişti, söylemişti dersiniz :). Yarın Seferihisar, Sığacık ile ilgili yazacağım.
Seferihisar'da, jean şortumla asimetrik bir üst giydim. Bu üstüm favorilerimden biri, siz ne diyorsunuz?  

Bu arada yarın Maçka Küçükçiftlik Park'taki Garden Sale'i kaçırmayın derim!


Tomorrow, on the blog:2 comments:

  1. i love those kind of post
    great pics
    kisses

    ReplyDelete
  2. Brooklynn thank you, i love them too actuaally :)

    ReplyDelete

Caramélisée All rights reserved © Blog Milk - Powered by Blogger